Roua de Baragan – 2019

Toamna a debutat în costum de sărbătoare… Ansamblul de dansuri folclorice al Scolii Gimnaziale Maxenu MLĂDIȚE DE BARAGAN, a incantat publicul spectator prin prestația deosebita în cadrul zilei comunei Țintești – ROUA DE BARAGAN și au fost apreciați și premiați de către Primăria Țintești. Felicitări!!!!

Invitați din Republica Moldova

Astăzi, la Scoala Gimnaziala Pogonele elevii au înțeles ca satul este cheia înțelegerii identității noastre și ca doar învățând din trecut, își pot proiecta viitorul. Activitatea a fost apreciata și de invitații noștri din Republica Moldova. Mulțumim tuturor!!!

DOR DE BASARABIA

Ne exprimam bucuria de a fi organizat manifestarea cultural-artistica, DOR DE BASARABIA, prilejuită de întalnirea din cadrul proiectului de parteneriat educational UNITATE PRIN CULTURA SI EDUCATIE, incheiat intre IP GIMNAZIUL VARANCAU, r. SOROCA, REPUBLICA MOLDOVA si SCOALA GIMNAZIALA MAXENU.

SCOALA DUPA SCOALA

Elevii din cadrul programului ”SCOALA DUPA SCOALA” LUND- MAXENU, au sarbatorit ziua de 9 MAI – o zi cu multiple semnificatii atat pentru Romania, cat si pentru Europa : ZIUA INDEPENDENŢEI, ZIUA VICTORIEI si ZIUA EUROPEI.LA MULTI ANI, ROMANIA!LA MULTI ANI, EUROPA!

Scoala Altfel – Micii brutari

Pentru a încheia această săptămână „ALTFEL”, preșcolarii de la G.P.N. Maxenu s-au echipat cu șorțuri și bonete pentru a se transforma în „Micii brutari”. Chiar dacă teoria o cunoșteau, în mare parte, de la grădiniță și de acasă, practica de astăzi, desfășurată într-un cadru adecvat, le-a demonstrat celor mici că…